Kúpiť online
Šetrite čas a peniaze s gopass kartou
skipasy - lanovky - aquapark - zážitky - ubytovanie
Rýchle informácie
LanovkyVyhľadať ubytovanie
Banner

MÚZEUM LANOVKY VON ROLL


Tešíme sa na vás počas letnej sezóny 2016!

Na južnej strane Chopku nájdete 
priestory historickej lanovky!

Bežnému návštevníkovi neviditeľný, no pamätníkom lanoviek vzácny poklad rozpráva príbeh o začiatkoch cestovného ruchu v Nízkych Tatrách. Oživiť myšlienku starej „Von Roll-ky“ - supermodernej švajčiarskej priekopníčky prepájajúcej severný a južný svah Chopku, dva regióny Liptova a Horehronia, vzišla od samotných zamestnancov obsluhy lanoviek. Dobovú lanovku s nástupnou stanicou z roku 1954-1957 si návštevníci južnej strany Chopku môžu pozrieť v lokalite Kosodrevina.

Napriek historickému prachu či pokročilému veku starej „dámy“, vypovedajú priestory nástupnej stanice lanovky svedectvo o technických zázrakochPrepojenie dvoch významných regiónov bolo na tú dobu v Európe unikát.


Obec Demänovská Dolina s podporou Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región LIPTOV pri príležitosti 50. výročia založenia Demänovskej Doliny iniciovali 12. júla 2014 v Jasnej spomienkovú akciu na Alojza Lutonského. Zanietenému turistovi a speleológovi Alojzovi Lutonskému, ktorý sa zaslúžil o vybudovanie lyžiarskeho strediska Jasná, a ktorý stál pri zrode prvej odpojiteľnej sedačkovej lanovky prepájajúcej Chopok, bola odhalená pamätná tabuľa.