V preklade znamená severská chôdza. Je to bežná chôdza so špeciálnymi paličkami. Hlavný rozdiel je v aktívnom zapájaní horných svalových partií. Tak sa z chôdze stáva vysoko účinná tréningová metóda. Je určená pre začiatočníkov, ľudí v pokročilom veku ako aj pre výkonnostných športovcov.

Pri tejto tréningovej metóde zapájame viac ako 90% svalov tela a naša spotreba energie stúpa až o 40%. Výhodou oproti klasickej chôdzi je menšia záťaž dolných kĺbov v súčinnosti s účinnejším „spalovaním" kalorií. Vysokohorské prostredie je ideálnym miestom pre Nordic Walking. Pri tréningu v tomto prostredí sa telo učí účinnejšie využívať kyslik. Tento efekt sa však prejaví až pri dlhšom pobyte vo vyššej nadmorskej výške. Nechajte si pripraviť tréningový program od skúseného inštruktora a začnite s Nordic walkingom v Jasnej.


Iné pozitívne stránky Nordic Walkingu:

  • zvyšuje pohyblivosť chrbtice
  • šetrí kĺby a kolená
  • zvyšuje istotu chôdze
  • uvoľňuje svalové napätie v oblasti chrbta a ramien
  • zlepšuje kondíciu, pohyblivosť a krvný obeh
  • spaľuje sa až 400 kalorií za hodinu (normálna chôdza 280 kalorií)

TRASY

1. Okolo Vrbického plesa

obtiažnosť: ľahká

Túto trasu nájdete v Jasnej, za hotelom Grand Jasná. Je vhodná pre začiatočníkov ako aj stredne pokročilých. Začiatok okruhu nájdete pri drevennom mostíku v južnej časti plesa. Okruh je nenáročný bez výrazného prevýšenia. Ak by mal Váš tréning mať charakter aeróbnej činnosti (odbúravate tuky) mali by ste okruh absolvovať minimálne 3 krát.

Východiskové miesto: Wellness Hotel Grand Jasná
Prevýšenie: max 8 m
Dĺžka okruhu: 0,8 km
Dĺžka trvania: 10 min
Vzdialenosť od Hotela Grand: 200 m

2. Biela púť - Ostredok a späť

obtiažnosť: stredná

Nástup na túto trasu sa nachádza na hlavnej príjazdovej ceste do Jasnej. Kúsok od rázcestníka Biela Púť - Otupné. Nájdete ho pri informačnej tabuli. Táto trasa je špecifická rovnakou cestou návratu. Vedie po stopách hrdinov SNP a končí pri symbolickom cintoríne. Trasa vedie po hrebeni Ostredku a poskytuje výnimočné výhľady na lyžiarske stredisko Jasná ako aj na bočný a hlavný hrebeň Nízkych Tatier.

Východiskové miesto: Wellness Hotel Grand Jasná
Prevýšenie: 150m
Dĺžka okruhu: 3,5 km
Dĺžka trvania: 45 min
Vzdialenosť od Hotela Grand: 300m

3. Cez Zadné vody

obtiažnosť: ťažká

Trasa začína a končí pri Vrbickom plese. Za nástupné miesto môžete považovať drevený mostík v južnej časti plesa. Z tohto miesta sa vyberiete v pravo cez mostík a po 15m odbočíte v pravo smerom na juh. Kamenistou cestou zídete až k drevenému posedu. Na tomto mieste treba odbočiť doľava a miernym stúpaním sa dostať až k ceste ktorá vedie opäť na sever. Touto cestou budete stúpať pričom po ľavej strane budete mať údolie potoka v jednom mieste aj malé pliesko. Stúpať budete cca 30-35min. až kým nenarazíte na drevený most ponad potok. Za mostíkom sa napojíte na cestu ktorá Vás privedie až k Mikulášskej Chate a Vrbickému Plesu.

Východiskové miesto: Wellness Hotel Grand Jasná
Prevýšenie: 200-250 m
Dĺžka okruhu: 6 km
Dĺžka trvania: 1h až 1h 20 min
Vzdialenosť od Hotela Grand: 200 m

4. Hrebeňová

obtiažnosť: ľahká

Od TATRY MOTION Záhradky smerujete dole do doliny Demänová, popri potoku až po zjazdovku Lúčky po pravej strane. Tu prejdete na hornú časť zjazdovky k výstupnej stanici vleku. Odtiaľ vedie chodník priamo po hrebeni až po zjazdovku Turistická v oblasti Záhradky. Zjazdovkou sa vrátite späť k miestu štartu.

Východiskové miesto: Záhradky
Prevýšenie: 150 m
Dĺžka okruhu: 3,5 km
Dĺžka trvania: 40 min

5. Športová

obtiažnosť: stredná

Od TATRY MOTION Záhradky smerujete dole do doliny Demänová, popri potoku až po zjazdovku Lúčky po pravej strane. Pokračujete nižšie až k bungalovom lúčky. Po cca 60m sa dostanete na lúku s označením Náučného chodníka. Za tabuľou odbočíte vpravo, odkiaľ vedie chodník k Turistickej zjazdovke. Po napojení na širokú lesnú cestu odbočíte vpravo. Vyústenie chodníka je Turistická zjazdovka, ktorou sa dostanete späť na Záhradky.

Východiskové miesto: Záhradky
Prevýšenie: 200 m
Dĺžka okruhu: 3,9 km
Dĺžka trvania: 1h 15 min