Contact for media
00421 907 821 593, race secretary: KUPCO Martin jr.
kupco@esl.sk
INFORMATION CENTRE JASNÁ NÍZKE TATRY
+421 907 88 66 44
info@jasna.sk
1. deň Európskeho pohára

2. - 3. marca 2015 sa na svahoch Chopku uskutočnia finálové preteky Európskeho pohára (EP) v disciplíne obrovský slalom mužov ako 76. ročník Veľkej ceny Demänovských jaskýň. Najlepší mužskí pretekári zo 17 krajín sveta sa tak v Jasnej predstavia po siedmich rokoch. Návštevníci najväčšieho lyžiarskeho strediska si preteky zjazdárskej elity môžu pozrieť na zjazdovkách č. 1a s názvom Pretekárska Luková – Priehyba a č. 2 Májová. 

Z poverenia Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA) sa 2. a 3. marca na svahoch Chopku uskutoční v poradí už po 13-krát Európsky pohár v zjazdovom lyžovaní v obrovskom slalome. Organizátori očakávajú, že sa na ňom predstaví približne 80 pretekárov. Oba dni sa štartuje v dvoch časoch o 9. a o 12. hodine z výšky 1 650 m n.m. 1 200 m dlhá trať má 400 metrové prevýšenie s cieľom v lokalite Koliesko. Na osieťovanie trate sa použijú 3 km bezpečnostných sietí. Zjazdovky pre obrovský slalom sú homologizované a spĺňajú všetky predpísané parametre a bezpečnostné prvky pre európske svetové poháre a majstrovstvá sveta. Na zjazdovke č. 1a a č. 2 sa v minulosti konali podujatia Svetových pohárov, Majstrovstiev sveta juniorov, či Svetovej zimnej univerziády. Z tejto trate pochádza ešte stále platný rekord Ingemara Stenmarka, ktorý zvíťazil v obrovskom slalome s najväčším náskokom pred druhým pretekárom v histórii o viac ako 3 sekundy.  

„Európsky pohár je testom zjazdovky, na ktorej sa uskutoční v marci 2016 Svetový pohár v obrovskom slalome a slalome žien. Bude to skúškou najmä pre pozície technikov, úpravu trate, kamerové veže a rozmiestnenie cieľového areálu. Celá zjazdovka bude preparovaná injektážou tak, aby bola podložka tvrdá a kompaktná. Na organizácii sa podieľa cca 80 členný tím. V minulosti bol EP podporovaný z rozpočtu Ministerstva školstva SR, avšak je na mieste upozorniť na to, že tento rok Organizačný výbor (OV) Európskeho pohára v Jasnej nedostal na spomínané významné podujatie žiadnu finančnú podporu z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. Zo strany OV a partnerov podujatia bolo veľmi náročné vyskladať rozpočet EP a dodržať pritom požadovanú kvalitu a úroveň podujatia, zvlášť preto, lebo ide aj o prípravu na blížiaci sa Svetový pohár, ktorý bude na Chopku budúci rok,“ uviedol Martin Kupčo ml., sekretár pretekov.    

Slovensko budú na Európskom pohári v Jasnej zastupovať aj bratia Žampovci. „Spolu s Adreasom plánujeme v Jasnej určite štartovať. 1. marca ma čaká Svetový pohár v nemeckom Garmischi a hneď potom mám namierené domov, aby som stíhal pohár v Jasnej. Verím, že sa mi podarí zajazdiť čo najlepšie, keďže má mrznúť, spolieham sa, že trať bude tiež poriadne ľadová a že sa dobre vyskúša pred Svetovým pohárom. Je to môj domáci kopec a dúfam, že na ňom ukážem najlepší výsledok,“ komentoval účasť na Európskom pohári v Jasnej najúspešnejší slovenský zjazdár Adam Žampa.  

Lyžiarske stredisko Jasná čaká na budúci rok zorganizovanie prestížneho podujatia Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní.

Po úspešnom podujatí Majstrovstiev sveta juniorov v alpských disciplínach 2014 sa Jasná opäť vrátila na mapu svetového lyžovania. Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) po dlhých  30 rokoch pridelila organizáciu Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní stredisku Jasná Nízke Tatry. Preteky Svetového pohára sa v lyžiarskom stredisku Jasná uskutočnia 5. a 6. marca 2016. SLA poverila organizáciou pretekov spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR), ktorá je prevádzkovateľom lyžiarskeho strediska Jasná Nízke Tatry. Na svahoch Chopka sa bude pretekať v obrovskom slalome a slalome žien. Preteky v Jasnej budú záverečným podujatím pred finále Svetového pohára v švajčiarskom St. Moritz. Posledné preteky Svetového pohára žien sa v Jasnej uskutočnili v roku 1984 v rámci Veľkej ceny Demänovských jaskýň. Pre lyžiarske stredisko Jasná, spoločnosť TMR a celé slovenské lyžovanie je organizácia Svetového pohára jedným z významných medzníkov naplnenia Novej Éry Tatier. Zároveň je to ocenením náročnej sedemročnej práce a investícií, ktoré boli vynaložené v stredisku,“ doplnil Bohuš Hlavatý, CEO TMR.