2 367 pretekárov zo 17 krajín vyrazilo 24. januára 2015 s bojovým pokrikom „Arooo!“ na 7,7 km extrémne náročnú trať. Na Chopku sa konala jedinečná a prvá zimná verzia najťažšieho terénneho prekážkového behu na svete - Spartan Race. Svoje odhodlanie zdolať 20 prekážok po kolená v snehu a mraze si splnil aj zdravotne ťažko postihnutý český pretekár Martin Zikmund, ktorý sa na trať vybral s francúzskymi barlami. 596 metrové prevýšenie trati s maximálnym sklonom 43% zdolávala Zikmund takmer 4 hodiny.

Hoci Martin Zikmund svoj zimný Spartan Race predčasne ukončil v polovici trate, neskrýval nadšenie: „Pre človeka s barlami je to komplikovaný a náročný pretek. Zvolil som taktiku  plazenia sa po štyroch. Páčila sa mi najmä úžasná lokalita, areál a dobre zorganizovaný pretek. Už len pobyt v horskom prostredí človeka posilní do ďalších vecí. Trať som absolvoval so svojím trénerom, nevyhol som sa prekážkam ani trestným bodom a klikom.“

Prvá 250 členná elitná vlna Sparťanov štartovala v sobotu už o 10. hodine. Svoju rýchlosť, odolnosť, zručnosť, húževnatosť a zanietenie pre tento druh behu dokazovali pretekári v mimoriadne exponovanom teréne. Na Chopku tak zdolávali disciplíny ako skok cez balíky slamy, brodenie sa v potoku popod tunel v mraze, zlej viditeľnosti a snehu, šmýkanie sa na vreciach, hod snehovými guľami, prerúčkovanie cez prekážku, preskok ohnivého valu a iné. Nepochybne pôsobivou prekážkou bol aj samotný cieľ preteku – antický ľadový chrám zo 47 ton čistého ľadu. Najrýchlejším bežcom v tejto zimnej verzii sprintu sa stal 27-ročný Peter Žiška, rodák z Hýb, ktorý do cieľa dobehol s časom 52 minút. Žiška patrí medzi najlepších slovenských spartan racerov s medzinárodnými úspechmi. Medzi ženami dominovala česká pretekárka Tereza Klimešová s časom 1 hodina 15 minút. Pretek na Chopku absolvoval aj samotný zakladateľ Spartan Race Američan Joe de Sena, ktorý si do Jasnej prišiel vyskúšať výnimočnosť terénu. „Nikdy som nevidel toľko ľudí zdolávať hory s takou bezstarostnosťou a úsmevom pri behu hore kopcom tak ako v Jasnej a navyše bez lyží. Každý, kto má pozná vie, že ma pracovitosť Východoeurópanov vždy ohromovala. Moja účasť na prvom zimnom Spartane potvrdila, že som sa nemýlil,“ skonštatoval J. de Sena.    

Ján Čandík šéf a koordinátor pretekov Spartan Race pre strednú Európu hodnotí preteky v Jasnej veľmi pozitívne. „Podľa ohlasov účastníkov dopadol pretek na výbornú, všetci sa tešili z pekného prostredia Nízkych Tatier, ochotných ľudí a množstva snehu. Z našej strany aj po hodnotení kontrolóra kvality sme dosiahli nadpriemerné hodnotenie v rámci Spartan Race. Pretekárom sa páčila najmä šmykľavka na vreciach a cieľová prekážka antický chrám z ľadu. Zranenia aj vďaka perfektnej práce záchranárov a dobre orientovanej a postavenej trati boli minimálne – 5 zlomenín a niekoľko malých odrenín a tržných rán. Už teraz máme záujem zorganizovať druhý zimný ročník v Jasnej. Na letnú verziu Spartan Race sa už teraz teším, tú  chceme zorganizovať v Tatranskej Lomnici ako dvojdňové podujatie majstrovstiev Európy, kedy sa v sobotu bude behať sprint a v nedeľu beast,“ dodal J. Čandík. 

Finálnu prekážku terénneho behu Spartan Race – ľadový antický chrám, si návštevníci lyžiarskeho strediska Jasná Nízke Tatry môžu pozrieť do konca zimnej sezóny pred hudobným klubom Happy End v Jasnej.