V lyžiarskom stredisku Jasná Nízke Tatry na svahoch Chopku si v zimnej sezóne 2016/2017 vychutnáte svetovú lyžovačku plnú neopakovateľných zážitkov. Najväčšia lyžiarska aréna s výbornými podmienkami pre zimné športy na Slovensku ponúka perfektnú lyžovačku, moderné lanovky a bohatú eventovú nádielku.

 


Nová 15 miestna kabínková lanovka na južnej strane Chopku

Lyžovačka na južnej strane Chopku dostane v zimnej sezóne 2016/17 opäť nový rozmer. V úseku lokalít Krupová – Kosodrevina (1 084 m n.m. - 1 488 m n.m.) si lyžiari užijú komfortný presun na lyžiarske svahy vďaka novej 15 miestnej kabínkovej lanovke, ktorá plynulo nadväzuje na lanovku z Kosodreviny až na vrchol Chopku. Lyžiari už nebudú musieť komplikovane prestupovať, a takisto sa môžu vyhnúť dvom vlekom pri nástupnom mieste. Prepravná kapacita novej 15 miestnej lanovky je 2 800 os./hod. 404 metrové prevýšenie zo stanice Krupová do stanice Kosodrevina prekoná lanovka pri dopravnej rýchlosti 6,0 m/s za 4,83 minúty. Dĺžka lanovky je 1 212 metrov.
Nová lanovka bude pre verejnosť spustená v druhej polovici decembra .

Nástupná stanica Krupová (1 084 m n.m.)               
Foto: 9.10.2016  
Viac info o novej lanovke 

Výstupná stanica Kosodrevina (1 488 m n.m.)


Posilnenie zasnežovacieho systému na oboch stranách Chopku

Vďaka modernému zasnežovaciemu systému stredisko garantuje lyžovačku minimálne 5 mesiacov v roku na všetkých typoch trás, od modrých – ľahkých zjazdoviek až po náročné - čierne zjazdovky. Aj v novej lyžiarskej sezóne 2016/17 sa systém zasnežovania doplnil o nové zasnežovacie body, a to až na 4,3 km zjazdoviek. Spolu je tak v stredisku vyše 33 kilometrov zasnežovaných technickým snehom. 

CHOPOK SEVER

  • Posilnenie zasnežovania Konský Grúň – Chopok, traverz č. 5a a Turistická – spolu o dĺžke 0,9 km

CHOPOK JUH

  • Posilnenie zasnežovania Zadné Dereše Krupová a zjazdovka Tréningová – spolu o dĺžke 3,4 km, 61 zasnežovacích tyčí

TOP inovácia pri úprave zjazdoviek - SNOWsat

Zlepšenie úpravy zjazdoviek ratrakmi zabezpečí túto zimu inovácia v podobe profesionálneho softvéru SNOWsat. Systém riadenia s meraním hĺbky snehu a jeho vývoja v celom lyžiarskom stredisku je založený na satelitnom navádzaní polohy ratraku. SNOWsat takýmto spôsobom zvyšuje účinnosť ratrakov na zjazdovke a takisto ich monitorovanie znižuje spotrebu paliva, ale hlavne šetrí technický sneh v lyžiarskom stredisku, pretože ho ratrak vďaka SNOWsat-u vyrovnáva na miesta podľa potreby. 

Ako SNOWsat funguje: Nad celým Chopkom sa letecky zameral terén o veľkosti 150 ha prostredníctvom lietadla. Na každom mje 8 zosnímaných bodov, ktoré pomocou inteligentného softvéru vytvoria detailnú digitálnu mapu terénu. SNOWsat zariadenie je namontované na 3 kabínach ratrakov a porovnáva tzv. letné zameranie terénu s terénnym vysnežením v zime. Pomocou satelitných signálov GPS sa monitoruje aktuálna pozícia ratrakov pri úpravách zjazdoviek. Vďaka GPS je možné určiť v reálnom čase polohu ratraku na zjazdovke. Po odpočítaní výšky vozidla sa zostávajúca hodnota porovná s výškou digitálnej mapy terénu, ktorá je uložená v systéme (tzv. referenčná výška). Rozdiel medzi týmito dvoma hodnotami je vlastne snehová pokrývka v aktuálnom umiestnení na zjazdovke.

SNOWsat vypočítava tieto čísla pomocou satelitných signálov GPS, GLONASS a Galileo. Vodič ratraku má v kabíne k dispozícii palubný počítač, ktorý nepretržite vypočítava hĺbku snehu a ďalšie údaje o vozidle. Vyhodnotené údaje sa automaticky prenášajú sieťou WIFI na server SNOWsat-u. SNOWsat zvyšuje takýmto spôsobom účinnosť ratrakov na zjazdovke, ich monitorovanie znižuje spotrebu paliva, optimalizuje sa efektívne využitie ratrakov pri úpravách zjazdoviek. Softvérom SNOWsat sa však predovšetkým šetrí technický sneh v lyžiarskom stredisku, pretože ho ratrak vďaka SNOWsat-u vyrovnáva na rôzne miesta. Umelý sneh sa produkuje podľa potreby. Ratrak tlačí sneh do svahu a prerozdeľuje ho rovnomerne po zjazdovke. Údaje o vozidle a hĺbke snehu sú ľahko a prehľadne zobrazené na mape lyžiarskeho strediska, ktorú má k dispozícii vodič ratraku. Okrem zobrazenia hĺbky snehu, sklonu terénu či aktuálnej polohy zasnežovacích zariadení upozorní SNOWsat vodiča na nebezpečné zóny a takisto na ďalšie ratraky, ktoré upravujú terén pomocou navitého lana.   Ďalšou výhodou je navádzací systém, ktorý v prípade nepriaznivého počasia (snehová búrka, hmla) bezpečne navádza vodiča po svahu.


Jasná má nové CENTRUM

Jasná má svoje Centrum. Tento rok sa zrealizovala výstavba prvej fázy realitného projektu Centra Jasná, ktorá priniesla novinku v podobe World Cup Plaza námestia a výnimočného monumentu od umeleckého kováča Vladimíra Eperješiho, ktorý sa stal dominantou pri štýlovej horskej reštaurácii Happy End.
Prestavbou Happy Endu sa zlepšil komfort prístupu k pokladniam, či možnosti nákupu v novom značkovom športovom obchode a takisto sa posilní kapacita reštaurácie Happy End, kde budú k dispozícii počas zimných mesiacov dve poschodia.


Pripravované bezpečnostné vylepšenia pre klienta

Na svahoch Chopka pribudnú nové snežné zábrany, ktoré pomôžu lepšie udržať sneh na zjazdovke v prípade veterného počasia. Stredisko bude opäť o čosi bezpečnejšie, pribudnú  nové bezpečnostné siete, a terénna úprava strmších úsekov napr. na zjazdovej trati na Jeleňom Grúni výrazne prispeje k eliminácií kolízií na svahoch.


Infraštruktúra

V spolupráci s OOCR LIPTOV stredisko naďalej zvyšuje kvalitu a rozsah regionálnej siete skibusov a to v záujme rozširovania tradície využívania tejto formy prepravy do strediska. Vzhľadom na pozitívne ohlasy na zabezpečenie kyvadlovej dopravy počas Svetového pohára žien v Jasnej z marca tohto roku, je stredisko pripravené v prípade požiadaviek vyplývajúcich z dopravnej situácie zabezpečovať do strediska kyvadlovú dopravou. Nový koncept statickej a dynamickej dopravy prinesie aktívnu koordináciu automobilovej dopravy s prepojením na centrálny dispečing. 


Strediskový centrálny dispečing

Strediskový centrálny dispečing bude pohotovo vyhodnocovať vzniknuté situácie v celom lyžiarskom stredisku a následne ich komunikovať na klientov prostredníctvom strediskového rozhlasu, informačných tabúľ a LCD obrazoviek až po sociálne siete, web stránku www.jasna.sk


Ski Patrol

Profesionálna Ski Patrol služba na zjazdovkách v stredisku zabezpečuje bezpečnosť na svahoch. 

Jedna z úloh profesionálnej Ski Patrol služby na zjazdovkách je pomáhať pri zabezpečení bezpečnosti na svahoch. V prípade vzniku problémovej situácie na zjazdovkách je možné sa na nich denne telefonicky alebo priamo na svahu v stredisku obrátiť. V špeciálne označenom oblečení sa pohybujú na oboch stranách Chopka, dohliadajú na bezpečnosť na svahu, pomáhajú pri správnom vytýčení zjazdoviek a prekážok, vychovávajú a radia klientom strediska v duchu Bieleho kódexu a v neposlednom rade dohliadajú na bezpečný skialpinizmus na tratiach. Sú vzormi a pomocníkmi zároveň.


Kde sa klient dozvie dĺžku čakacej doby na lanovkách?

K súčastným zobrazovačom čakacích dôb v stredisku pribudnú štyri zobrazovače čakacích dôb na lanovky na severnej aj južnej strane Chopku.
Klient sa tak pohodlne môže presunúť do menej frekventovanej časti strediska a užiť si výbornú lyžovačku.


Bezpečný skialpinizmus v stredisku

Pre zvýšenie bezpečnosti skialpinistov v symbióze s chodom lyžiarskeho strediska a zamedzenie znehodnocovania v noci upravených tratí budú na svahoch od tejto zimy vytýčené bezpečné koridory pre skialpinistov. Na základe snehových podmienok budú vyznačené na okraji vytypovaných zjazdoviek vymedzovacími tyčami. Stredisko zároveň vydáva dokument s v mapou, v ktorej vyznačuje 2 náročnosti skialpinistických trás zo severnej aj južnej strany a s pokynmi pre bezpečný skialpinizmus v stredisku. Dokument skialpinisti nájdu na web stránke strediska a zároveň na nástupných bodoch vyznačených tratí. 
Pokyny pre bezpečný skialpinizmus.

  • Zelená (ZÁKLADNÁ TRASA)
  • Červená (ŤAŽŠIA TRASA)

 

 


Aprés-ski bar Srdiečko na novom mieste

Počas tejto sezóny v stredisku Jasná pribudla  nová lanovka  KRUPOVÁ – KOSODREVINA 1084 – 1488 m n.m. Na základe tejto zmeny sme pre vás premiestnili Aprés-ski bar srdiečko s pôvodného miesta ( Hotel Srdiečko ), ku nástupnej stanici novej lanovky. Okamžite po príchode do strediska sa budete môcť občerstviť teplými nápojmi, drinkami alebo sa posilnite čerstvými panini.  


Obchody TATRY MOTION

V shope v HOTELI GRAND pribudneznačka ALMGWAND, ktorá čerpá z ľudovej a horskej tematiky a vytvára kolekcie lyžiarskeho oblečenia aj oblečenia na bežný deň. Originálni tvorcovia si vybudovali silné meno na rakúskom trhu, kde táto značka vznikla. Stredisko ju rado už v rámci tejto sezóny zahrnie do ponúkaného sortimentu.


Tubingový kolotoč súčasťou MAXILANDU

Lyžiarska škola MAXILAND v lokalite Biela Púť pripravila pre malých lyžiarov modernú lyžiarsku pomôcku tubingový kolotoč Sunkid Rotondo. Vďaka zábavnej a hravej pomôcke sa deti naučia ako udržať rovnováhu a stabilitu na lyžiach, ako zostať v lyžiarskej stope, udržať si jej šírku a zároveň ako sa pripraviť na jazdu skutočným vlekom. Koncept celej lyžiarskej školy prechádza tento rok revolúciou v podobe skupinových lekcií s novými jednotnými animáciami a príbehmi. Počas piatich vyučovacích dní bude pre najmenších výučba lyžovania obohatená o edukačné hry a príbehy a čas lekcie sa bude predlžovať. Produkt je určený pre širokú verejnosť za veľmi prijateľných podmienok. Cieľom lyžiarskej školy MAXILAND vo všetkých strediskách TMR je zásadne prispieť k výchove novej dobre lyžujúcej mládeže.   


A týmto sa všetko iba začína, tešíme sa na novú zimnú sezónu plnú skvelých zážitkov!