História moderného lyžiarskeho strediska Jasná Nízke Tatry sa začala písať v roku 1949, kedy bola postavená prvá lanovka v úseku Koliesko – Luková. Spolu so vznikom lanoviek prepájajúcich jednu stranu Chopku s druhou sa začali budovať na Chopku aj zjazdovky.

Medzi prvé vybudované trate patrí zjazdovka z Lukovej smerom na Koliesko.

Táto historicky najstaršia zjazdovka v Jasnej nesie pomenovanie Pretekárska 1, keďže v minulosti sa na jej svahoch často organizovali lyžiarske preteky. Jej niekdajšiu slávu si budúci rok v marci pripomenieme na pretekoch Svetového pohára v alpských disciplínach v obrovskom slalome (sobota, 5. 3. 2016) a slalome (nedeľa, 6. 3. 2016) žien.

V roku 1954 sa Pretekárska zjazdovka rozrástla o druhú časť úseku zvaného Luková – Chopok, vďaka ktorému sa značne rozšírili a spestrili možnosti lyžovania na severnej strane Chopku. Dodnes patrí medzi najvyužívanejšie a najobľúbenejšie zjazdovky so stredne ťažkou obtiažnosťou, dĺžkou 2450 m a prevýšením 662 m. Jednotlivé časti pretekárskej zjazdovky sú označené ako 1a, 1b1c.


Časom sa od Pretekárskej rozšírili a rozvetvili ďalšie zjazdovky a trasy až na lokalitu Záhradky, kde bola v roku 1974 vybudovaná lanová dráha Záhradky – Rovná hoľa. Tá sa v tom istom roku plne využila a našla svoje uplatnenie v podobe pretekov Majstrovstiev Európy juniorov. Jej pomenovanie FIS, je spomienkou na toto prestížne podujatie. O dva roky neskôr bola zjazdovka FIS rozšírená až na lokalitu Konský grúň, a zároveň je zjazdovka FIS ako jediná na Slovensku zjazdovkou s homologizáciou na disciplínu zjazd v alpskom lyžovaní FIS.


Zjazdovka číslo 2 pod názvom Májová, je jednou z najobľúbenejších trás. Trasa tejto spomínanej zjazdovky smerovala zo stanice Luková cez Májový žľab a medzi stanicu Priehyba, až na Koliesko.

Cez Májový žľab kedysi dávno viedol vlek, ktorý býval počas zimy pravidelne v tzv. ,,snehovom tuneli“ pre množstvo napadnutého snehu. Po výdatnejších snehových zrážkach bolo nevyhnutné trať vleku neustále udržiavať pre lyžiarov prejazdnú.


Viete, kde by ste v Jasnej hľadali svah pod názvom Kresačka? Je to zjazdovka, ktorú dnes všetci poznáme ako Jelení grúň a bola vybudovaná v roku 1976.

Jej zaujímavé a v minulosti zaužívané meno Kresačka, bolo odvodené od priezviska člena horskej služby pána Kresáka, ktorý sa veľkou mierou zaslúžil o jej vznik. Neskôr bola zjazdovka Kresačka premenovaná na Jelení grúň, keďže tu boli často pozorované pasúce sa stáda jeleňov.


Vedeli ste, že...?

...terénne vlny na tejto zjazdovke, lyžiarmi veľmi vyhľadávané, vznikli umelým navážaním pôdy? Avšak vzhľadom na úpravu a údržbu zjazdovky, ju naši ratrakári až tak v láske nemajú, nakoľko jej úprava je technicky obtiažna, fréza ratraku totiž o čosi náročnejšie kopíruje zvlnený terén.


Zjazdovky Turistická č. 5 a Lúčky č. 14 ideálne pre rodiny s deťmi začínajú pri vrcholovej stanici vyhrievanej 6 sedačkovej lanovky Lúčky – Vyhliadka. Minulý rok prešla zjazdovka terénnymi úpravami, kedy sa rozšírila a jej prevádzka sa posilnila aj o zasnežovanie.

Názov Turistická nesie podľa bývalého turistického chodníka. Voľakedy to bývala iba veľmi úzka zvážnica, po ktorej šli v lete vetriesky z dôvodu letnej údržby, v zime zas lyžiari.


Slalomový svah č. 6, ľudovo nazývaný tiež Slalomák je ťažká zjazdovka, ktorá sa v súčasnosti už neupravuje. V minulosti bola využívaná ako tréningový svah a zaujímavosťou je, že aj vtedy sa ponechávala bez úpravy, aby sa vytvorili mohutné niekedy až metrové prekážky zvané bubny. Keď na nej trénovali menšie deti, spoza masívnych bubnov ich nebolo vôbec vidieť.


Najťažšia a najnáročnejšia zjazdovka na severnej strane Chopku Majstrovská č. 7 sa pre strmý sklon svahu, ktorý v priemere dosahuje 30°, otvára medzi poslednými.

Dôvodom je hlavne náročná úprava a množstvo potrebného snehu určené na jej otvorenie.

Svoje meno získala vďaka skúseným, ,,majstrom“ lyžiarom, ktorí ju majú veľmi v obľube. 


Z Chopku na južnú stranu:

Keď prejdeme zo severnej strany Chopku na južnú, priamo pod jeho vrcholom sa začína strmá a náročná zjazdovka Vyhliadková č. 32a, ktorú majú radi najmä veľmi skúsení lyžiari. Z jej svahu sa ponúka úchvatný výhľad na juh a malebné Horehronie. V hornej časti sa Vyhliadková zjazdovka rozvetvuje a jej hlavná časť plynule prechádza do zjazdovky Zjazdárska č. 33a. Obe zjazdovky končia na stanici Kosodrevina.


Z Kosodreviny na stanicu Srdiečko vedie zjazdovka Slnečná č. 31, na ktorej svahu sa opálite najkrajšie, pretože sa do južnej strany viac opiera slnko. Traduje sa, že na južnej strane býva lyžovačka lepšia.

Celou južnou stranou Chopku až po údolnú stanicu vleku v lokalite Krupová, prechádza najnovšia zjazdovka nazvaná Panoráma, ktorá je dlhá neuveriteľných 6800 m s prevýšením až 916 m, z ktorej sa Vám pre prekrásny panoramatický výhľad nebude chcieť vôbec odísť.


Jasná Nízke Tatry, okolo roku 1970

Jasná Nízke Tatry, 1988

Jasná Nízke Tatry, 2015


Vedeli ste, že...?

...keď bol v Jasnej Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní mužov v roku 1982, tak sa prvýkrát v histórii preteky konali na dvoch rozdielnych tratiach?

Prvé kolo sa jazdilo po Majstrovkej 7-mičke, druhé kolo preteku po Pretekárskej č. 1a a Májovej č. 2. V tejto sezóne boli v Jasnej najlepšie snehové podmienky spomedzi všetkých lokalít, v ktorých sa konal Svetový pohár. Špičkový lyžiar Ingemar Stenmark vtedy vyhlásil, že prvýkrát počas tej zimy lyžoval v rámci Svetového pohára na ,,normálnom˝ snehu.