Fresh Track - svah je len tvoj

Nerobí vám ranné vstávanie problém? Chcete vymeniť teplú posteľ za kvalitne upravený menčester na svahu? Preháňať sa na zjazdovkách, na ktorých si do oficiálneho otvorenia zajazdí len niekoľko vášnivých jazdcov a jazdkýň? Alebo si po výdatnej rannej lyžovačke vychutnať bohaté raňajky vo výške 2004  m n.m.? Tak pre vás je určený stále obľúbenejší  Fresh Track. Aby predchádzajúce vety nezneli ako klišé, boli sme si také ranné jazdenie vyskúšať.

Stretávame sa na Bielej Púti, kto prichádza z južnej strany, miestom stretnutie je Krupová. Kto rád lyžuje a chce si vyskúšať nové lyže od Völkl, tak v požičovni na Bielej Púti sú mu k dispozícii rôzne modely viacerých dĺžok, tvrdostí a typov. Požičanie je samozrejme bezplatné. My jazdíme na snowboarde, tak možnosť výpožičky nechávame iným.

Presúvame sa k nástupu na Bielej Púti, víta nás náš sprievodca, skipatrolák Andrej a vedúca Infocentra Veronika. Po úvodnom privítaní a informáciách o mieste konania Fresh Tracku nastupujeme na štvorsedačku B3. Hodinky ukazujú niečo po štvrť na osem. Je to zvláštny pocit, stredisko Jasná sa začína prebúdzať, všade nádherné ticho, upravené zjazdovky, ktoré čakajú práve na naše pokrstenie. Tešíme sa. Presun pokračuje na vláčiku A4, ktorý nás vezie na Priehybu. Ak sú dobré poveternostné podmienky, na Chopku nie je hmla a menčester nezafúkaný snehom, Fresh Track sa jazdí na zjazdovkách pod Funitelom. Ak nám príroda nepraje miestom konania ranných jázd je členitá zjazdovka FIS, ktorá má takisto svoje čaro.

Počas jazdenia na menčestri nás nikto neobmedzuje. Náš sprievodca skipatrolák, zástupkyňa Infocentra a aj inštruktor lyžiarskej školy sú tu pre našu bezpečnosť a koordináciu presunov medzi jednotlivými lanovkami. Ak sa chcete spýtať na rady ohľadne techniky jazdy, je vám inštruktor plne k dispozícii. Fresh Track nie je len pre skúsených jazdcov, milujúcich rýchlosť a upravenú zjazdovku, ale aj pre rekreačných lyžiarov a snowboardistov, ktorí by si radi zajazdili na prázdnych a vyžehlených zjazdovkách. Ranné lyžovanie sa páči aj 12-ročnej Petre, ktorá si privstala a užila si jazdenie.

Skupina prichádzajúca z juhu sa pripája k freshtrackárom a spolu si užívajú jazdy. Maximálny počet účastníkov je 80. Možno sa to zdá veľa, no nie je to tak. 80 jazdcov na zjazdovke FIS si ani nevšimnete. Žiadna hromadná akcia, žiadne čakacie doby na nástupných staniciach, žiaden stres, len vychutnávanie si voľných jázd.

Po cca šieste jazde, kedy nachádzame na zjazdovkách stále ešte nepojazdený menčester, nám vyhladne a začnú vyhrávať motýle v bruchu. Blíži sa deviata hodina a je čas sa presunúť na raňajky. A to nie hocijaké. Raňajky v panoramatickej reštaurácii Rotunda tesne pod vrcholom Chopku, vo výške 2004 m.n.m. Pripravený je uvítací drink a množstvo dobrôt. Vajíčka, slaninka, maslo, šunky, syry, slané, sladké variácie od výmyslu sveta. Nechýbajú chladené, ale aj teplé nápoje. Po takom výkone sa treba poradne občerstviť. Keďže je už stredisko oficiálne spustené, stretávame ľudí, ponáhľajúcich sa užiť si vlastné prvé jazdy. My však s úsmevom na tvári ďalej raňajkujeme, keďže sme si fantasticky zajazdili a nemuseli sme sa stresovať. 

Lúčime sa so spolujazdcami, sprievodcami a odchádzame spokojní a najedení ďalej jazdiť. Deň je ešte pred nami. Tešíme sa na ďalší Fresh Track. Okrem víkendu si ho môžeme užiť aj v utorok. Viac informácií získate TU.