Unikátny experiment - uskladnenie snehu na zimnú sezónu.

Počas letnej dovolenky či turistiky v Jasnej vás v lokalite Koliesko, nad zjazdovkou Biela Púť, pravdepodobne prekvapí obrovská biela kopa. Čo sa pod ňou skrýva a prečo sa stredisko rozhodlo pre jej prípravu vám priblížime v tomto blogu.

V zahraničných lyžiarskych strediskách ide o bežnú prax, na Slovensku sa jedná o prvý experiment uskladnenia snehu do nasledujúcej lyžiarskej sezóny. 
Nakoľko sa bude 27. - 28.2.2021 v našom stredisku konať Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní, rozhodli sme sa otestovať aj takýto spôsob uskladnenia, aby sme boli pripravení na všetky možnosti s potrebou využitia snehu. Na uskladnenie snehu sa pozeráme z viacerých hľadísk. Z ekologického hľadiska ide o šetrenie vody z prírodných zdrojov a elektrickej energie, ktorá by bola potrebná na výrobu daného množstva umelého snehu v nasledujúcej lyžiarskej sezóne. Ďalej ide najmä o snahu strediska pripraviť hneď od začiatku zimnej sezóny tie najlepšie lyžiarske podmienky pre svojich lyžiarov a vypomôcť si týmto spôsobom aj počas nepriaznivých klimatických podmienok na začiatku novej lyžiarskej sezóny. V neposlednom rade, keďže je umelé zasnežovanie tiež finančne náročné, takéto uskladnenie snehu môže pomôcť prevádzkovateľovi strediska šetriť náklady na jeho výrobu. Uskladnené množstvo snehu by malo byť postačujúce na pokrytie zjazdovky Biela Púť.

Ako uviedol vedúci zasnežovania a lyžiarskych tratí v Jasnej Martin Kupčo, v apríli ratrakári navozili na uskladnenie z okolitých zjazdoviek 5 tisíc metrov kubických snehu na tienistú časť zjazdovky. Toto miesto je starostlivo vybrané. Je to miesto bez vegetácie, skalnatá časť v tieni mimo priamych slnečných lúčov, kde bol už v minulosti urobený systém odvodňovacích žľabov, takže prebytočná voda plynulo odteká bez erózie okolitých plôch. Vrstva snehu meria približne 15 metrov. Obrovskú kopu následne pokryli tromi ochrannými vrstvami. Ako prvé na sneh položili geotextíliu, následne na ňu položili špeciálnu UV fóliu, ktorá slúži ako izolant proti dažďovým zrážkam. Poslednú tretiu vrstvu tvorí opäť geotextília, ktorá keď namokne chladí spodnú snehovú vrstvu, vytvára tzv. "prírodnú chladničku", a tým sa zvyšuje predpoklad, že sa zachová väčšie množstvo snehu. Obrovská kopa uskladneného snehu sa ešte po každom metri vrství a injektuje vodou, ktorá sneh zakonzervuje.

Lokalita "prírodnej chladničky" je starostlivo vybraná. Je to miesto bez vegetácie, skalnatá časť v tieni mimo priamych slnečných lúčov, kde bol už v minulosti urobený systém odvodňovacích žľabov, takže prebytočná voda plynulo odteká bez erózie okolitých plôch.

"Experiment by bol považovaný za úspešný ak by sa podarilo uchovať aspoň 50 - 70 % objemu uskladneného snehu" dodal Martin Kupčo.

Spôsob prírodnej chladničky sa na Slovensku použije prvýkrát. Vo svete však ide o bežnú vec. Tento spôsob uskladnenia snehu sa už bežne využíva v lyžiarskych strediskách ako Kitzbűhl, Záhreb alebo Levi. Ide o strediská, ktoré sú položené nižšie.

created by dji camera

Jasná sa pre experiment uskladnenia snehu rozhodla aj z dôvodu konania Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní, aby tak vytvorila perfektné podmienky pre ženskú lyžiarsku špičku. Preteky Svetoveho pohára v Jasnej sú naplánované na 27.- 28. februára 2021 a na programe budú opäť technické disciplíny, čiže slalom a obrovský slalom. Pôjde o rovnakú kombináciu disciplín ako v marci 2016, keď Jasná po dlhšej časovej prestávke hostila ženskú elitu.

Fotogaléria World cup Jasná 2016