Pitný režim


Na to, aby vaše výlety boli nielen príjemné, ale aj prospešné pre vaše zdravie, je potrebné dodržiavať zásady pitného režimu a dávať telu všetko, čo potrebuje. Pre všetkých milovníkov horských túr a nádherných výhľadov sme pripravili niekoľko rád súvisiacich s pitným režimom Poznáte riečku Demänovka ?


V zdravom tele, zdravý turista:

  • Dospelá osoba musí prijať 2,5 až 3,5 l tekutín denne.
  • Pitný režim závisí od zloženia vašej stravy (v prípade, že konzumujete veľké množstvo ovocia a zeleniny, váš príjem tekutín môže byť nižší).
  • Pri fyzickej námahe a turistike, musíte prijať zvýšené množstvo tekutín.
  • Pite minerálne vody – zvýšia váš denný príjem tekutín a zároveň vaše telo získa potrebné minerály a stopové prvky.
  • Pite vodu hneď po zobudení, najlepšie polhodinu pred raňajkami.
  • Naštartuje vám metabolizmus.

Prečo má voda tak veľký význam? tvorí 50–70 % celej hmotnosti tela (vplyv má vek, váha, klimatické podmienky) a je v tele rozdelená nasledovne:a) vnútrobunková tekutina (intracelulárna, ICT) cca 60 %, prevažujúcim iontom je draslíkb) mimobunková tekutina (extracelulárna, ECT) cca 40 %, prevažujúcim iontom je sodík väčšie zmeny objemov telových tekutín alebo koncentrácií elektrolytov vedú k poruchám funkcií buniek a tak k poruchám na úrovni orgánov, orgánových systémov a celého organizmu. Závažné zmeny vnútorného prostredia môžu zapríčiniť až smrť. významne ovplyvňuje metabolizmus na všetkých úrovniach. Je nosičom minerálov, stopových prvkov a ďalších elementov každá chemická reakcia v našom organizme sa koná na základe vody hlavná časť našej krvi je voda. Krv je dôležitá pre transport dôležitých látok napr. kyslík, glukóza je dôležitá ako hlavná zložka pri vylučovaní škodlivín obličkami vznikajúcich pri metabolických procesoch je najdôležitejšia zložka pre termoregulačné procesy (udržuje konštantnú telesnú teplotu) a chráni organizmus pred prehriatím nedostatkom vody sa zhusťuje krv, tým sa zníži jej tlak (môže to viesť až ku kolapsu). Zhorší sa okysličenie krvi a tým aj zásobovanie kyslíkom pre všetky tkanivá.  Zhustená krv viac zaťažuje srdce (zvyšuje jeho frekvenciu), znižuje prietok vlásočnicami a prekrvenie periférií (vyššie nebezpečenstvo omrzlín a životu nebezpečnej trombózy). Zhorší sa odvod splodín. Nezávisle od druhu zaťaženia a kondície potrebujeme pravidelne piť. Zvýšená spotreba tekutín pri telesnom zaťažení vyplýva z toho, že väčšina energie, až 80 % sa mení na teplo. Aby sa telo neprehrievalo telesná teplota sa znižuje potením. Jeden liter odpareného potu odoberie telu teplo 2 400 kJ. Strata tekutín je úmerná vonkajšej teplote, veľkosti zaťaženia a nadmorskej výške a môže dosahovať pri zaťažení 0,5 až 1,5 litra za hodinu. Závisí od viac faktorov: intenzity pohybu, teploty okolia, vlhkosti vzduchu, oblečenia.


DRAČIA CESTA NA CHOPOK

Počuli ste príbeh o drakoch žijúcich v Demänovskej doline? Rozprávková zima priniesla nie len veľa snehu, ale aj nečakaný prírastok, malého draka. Vydajte sa na Dračiu cestu na Chopok s dráčikom Demiánom a pomôžte mu nájsť šťastný koniec príbehu o drakoch. Postupuj podľa dobrodružného denníka, pomôž prekonať dráčikovi aspoň 5 prekážok splnením úloh a odmena ťa neminie. 

Pomôž dráčikovi Demiánovi prekonať svoj strach a všetky prekážky na Dračej ceste na Chopok!

Aktuálne informácie zo strediska

VIAC INFO