Demänovská dolina


Demänovská dolina je najznámejšou a najnavštevovanejšou dolinou Nízkych Tatier. Má dĺžku 15km a je hlavným centrom cestovného ruchu v severnej časti Nízkych Tatier. Nachádza sa medzi vrcholmi Ďumbier (2043m), Krúpova Hoľa (1927m), Chopok (2024m), Dereše (2003m), Poľana (1889m). Dolina je súčasťou Národného parku Nízke Tatry, kde popri pozoruhodných scenerických, krajinárskych a estetických hodnotách je najcennejší Demänovský kras a Vrbické pleso
 

Dolina bola dlho známa len v radoch obdivovateľov podzemných krás. Preskúmaním a opismi s vyznačením zaľadnených a kvapľových časti v 19. a začiatkom 20. storočia sa stali Demänovské jaskyne známymi v celom kultúrnom svete. Záujem o dolinu prudko vzrástol objavením Demänovskej jaskyne slobody roku 1921 a čoskoro tu vybudovali asfaltovú hradskú. Mimoriadny rozmach návštevnosti doliny nastal po vybudovaní sedačkovej lanovky na Chopok v roku 1936. 
 

Ideálne lyžiarske terény, svetoznáme jaskyne: Demänovská jaskyňa Slobody, Demänovská ľadová jaskyňa, Okno, Dračia Jaskyňa, Beníková Jaskyňa, Demänovská jaskyňa Mieru a Dvere ale i ďalšie (www.ssj.sk), možnosť letnej turistiky, skalolezenie, prekrásna fauna a flóra doplnená vhodnými klimatickými podmienkami dali v tejto doline podnet k vybudovaniu strediska cestovného ruchu, obce Demänovská Dolina, rozloženej vo výškovom pásme od 700 do 2 000 m n. m.

Viac info: TU


Všetky web-kamery

Sledujte živý prenos internetovej webkamery a objavujte strediská spoločnosti Tatry Mountain Resorts a.s.

Web-kamery →

Aktuálna prevádzka lanoviek.

VIAC INFO