VALAŠKA Jasná OTVÁRAME v prvej polovici júla 2022

Tešíme sa na Vašu návštevu.

Valaška Jasná

Návrat oviec do hôr

LOKALITA: Priehyba, Jasná Nízke Tatry
DÁTUM: Počas celej letnej sezóny


Počas leta bude v Jasnej na Priehybe veľmi vzácna návšteva! Svoj dočasný domov tam nájde vyše 40 kusov pôvodných Ovečiek Valašiek. Ide o pôvodný druh oviec, ktorý v minulosti spásal pasienky vo vysokých nadmorských výškach vyše 1400 m n. m., nenáročný na chov, ktorý sa vyznačuje výraznými zahnutými rohmi. V Jasnej budú mladé ovečky, ktoré budú spásať okolie Priehyby pod dohľadom pastiera a niekoľkých psích strážcov. Deti aj dospelí budú mať možnosť nazrieť do histórie ovčiarstva a pozrieť si toto vzácne plemeno a jeho spôsob chovu v nádhernom prostredí Nízkych Tatier.


Môžete sa tešiť na:

  • priblíženie života a chovu ovečiek valašiek sprostredkované našim pastierom
  • ukážky vyháňania a zháňania ovečiek 
  • ukážka výcviku psov
  • osobný kontakt s ovečkami a psíkmi
  • pozorovanie ich každodenného života v krásnom horskom prostredí
  • tradičné špeciality z ovčieho mlieka ako sú syry, žinčica a bryndzové halušky

Psí strážcovia

Na Valašky bude okrem skúseného pastiera dozerať hneď niekoľko psích strážcov. Plemená k ovečkám valaškám boli vybrané veľmi starostlivo, tak aby ich ochránili, zorientovali pri pasení a boli spoločenské a nekonfliktné pri stretnutí s návštevníkmi strediska Jasná Nízke Tatry. V lete na Priehybe stretnete hneď niekoľkých psíkov, z týchto dvoch plemien špeciálne určených na pasenie ovečiek: Pyrenejský horský pes a Border kólia.  Príďte si pozrieť ich prácu a spolunažívanie s ovečkami valaškami na vlastne oči. 


Zachráňme valašky

Cieľom projektu Valaška Jasná je udržanie tradičného plemena ovečky valašky v regióne Liptova, kde sa v minulosti vyskytovalo, dnes je však jeho výskyt skôr rarita. Jeho hlavnou úlohou bolo spásanie horských lúk vo vysokých nadmorských výškach. Od jeho chovu sa však začalo upúšťať z dôvodu nízkej produkcie mlieka. Ich úloha pri udržiavaní horských lúk a hodnota v rámci zachovania ovčiarskej tradície je však vysoká.


Tradičné špeciality

Neodmysliteľnou súčasťou Valašky Jasná budú aj vynikajúce ovčie výrobky a špeciality podávané na Priehybe v stánku U Valašky. Milovníci bryndzových halušiek či žinčice si tu môžu do sýta užiť tieto tradičné ovčiarske pochutiny. Vzhľadom na to že naše ovečky valašky sú ešte veľmi mladé na produkciu mliečka, budú tieto výrobky dodávané z tradičného Liptovského salaša. 

Tešíme sa na Vás vo Valaške Jasná!

Aktuálna prevádzka lanových dráh. Nástupné miesto na Chopok zo severnej strany sú Záhradky.

VIAC INFO