HISTÓRIA


Obec Demänovská Dolina vznikla 1.8.1964, keď bola zo všetkých objektov cestovného ruchu vytvorená samostatná obec s miestnymi časťami Tri studničky, Jaskyne, Repiská, Lúčky a Jasná. Demänovská dolina (najmä jej jaskyne) bola osídlená už v praveku (svedčia o tom viaceré nálezy, napríklad v jaskyni Okno). Na niektorých miestach sa tu ťažila železná ruda, inde stáli salaše, pastierske koliby a drevorubačské domy. Po prvej svetovej vojne sa vybudovali prvé víkendové chaty. Objavením a sprístupnením jaskýň, vybudovaním asfaltovej cesty a rozvojom turistiky (najmä lyžovania) sa Demänovská dolina prepracovala medzi najznámejšie slovenské športovo - rekreačné strediská. Turistické možnosti sú neobyčajne bohaté. Dolinou prechádza a na okolité hrebene vystupuje množstvo značkovaných trás s turistickými chodníkmi, okrem toho je v doline vybudovaná sieť prechádzkových chodníkov.

V Liptove sa lyžuje už vyše sto rokov. Prvé lyže sem priniesol mikulášsky kožiar Kornel Stodola koncom 19. storočia. Používali ich pri práci najmä lesníci a poštári v horských oblastiach. Postupne Liptáci objavovali stále väčšie zaľúbenie v lyžovaní a to najmä z Chopka. Štyri roky po vojne sa podarilo postaviť prvý úsek lanovky na sever Chopka. Prelom prišiel koncom 50. rokov minulého storočia, lebo sa spojili obidve strany Chopka lanovkou. Na otvorených sedačkách sedeli po dvaja bokom, nie v smere jazdy. Viac o histórii lanovky Von Roll sa dozviete v priestoroch novootvoreného múzea na južnej strane Chopku - Múzeum lanovky Von Roll! Lanovky spájali Chopok až takmer do konca 90. rokov, keď boli pre nevyhovujúce technické parametre odstavené.


Pre mnohých lyžiarov to bolo smutné obdobie, ale nedalo sa už ďalej riskovať životy lyžiarov. Človek musel ustúpiť živlu, v prípade lanovky na Chopok vetru, ktorý znemožňoval bezpečnú a pohodlnú prepravu. Na mnoho rokov sa stanice lanovky aj všetko čo s nimi súviselo nevyužívali, zub času sa na všetkom podpísal. Potom však prišiel zaujímavý nápad a z pôvodnej nástupnej stanice na severe sa stala reštaurácia, lepšie povedané dve. Jedna pre tých, ktorý nechcú mrhať časom vysedávaním, samoobslužná reštaurácia s príjemným interiérom a druhá skvostná, ktorej sa podarilo zachrániť trošku z minulosti Chopku a bravúrne to využiť. Tou originálnejšou je druhá spomenutá, reštaurácia VON ROLL. Okrem skvelej kuchyne je aj nejakým si horským múzeom. Steny reštaurácie lemujú fotky z lyžiarskej minulosti a pôvodný lanovkový systém bol využitý ako základný architektonický prvok interiéru. Priestor pôsobí luxusne a originálne, čašníci obsluhujú v kravatách. Výborná skladba ponukovej karty jedál pripravovaných na objednávku poteší aj chuťové poháriky skutočného kulinára.

Pred budovou zostal ako fragment z minulosti posledný stĺp pôvodnej lanovky aj s jednou sedačkou. Je obsadená, sedí na nej postavička z projektu Karkulka, ktorá láka rodiny s deťmi na výlet do Jasnej aj v lete.

DVD O HISTÓRII LYŽOVANIA NA SLOVENSKU 
Málokto vie aké boli počiatky tohto športu. 50 min. dokumentárny film ponúka prehľad od najstarších filmových záberov z roku 1908 až po súčasnosť. Prvé lyže boli na Slovensko dovezené v roku 1865. Prvý raz lyžiarov zaznamenali na filmový pás roku 1908. Jazdenie na dvoch doskách sa odvtedy stávalo čoraz populárnejšie a dnes je u nás lyžovanie najrozšírenejším zimným športom. DVD "Lyže a hory" si môžete kúpiť v Infocentre strediska Vysoké Tatry - Tatranská Lomnica (v budove kabínkovej lanovky).Ubytovanie v Jasnej

Ubytujte sa v príjemnom horskom prostredí v Nízkych Tatrách. Lanovky máte v cene ubytovania.

Ubytovanie v Jasnej →

Aktuálne informácie zo strediska

VIAC INFO