Vrbické pleso


Jasná - Vrbické pleso 0.15 h

Východiskový bod: parkovisko hotela Grand - po pravej strane cesty vystúpime po náučnom chodníku Demänovská Dolina a pokračujeme nenáročnou turisticky značenou žltou trasou.

Pri plese si môžete oddýchnuť na lavičkách v tichu lesa a pokochať sa výhľadmi na okolité hrebene Nízkych Tatier.

Vrbické pleso je ľadovcové pleso a najväčšie prirodzené jazero v Nízkych Tatrách. Leží vo výške 1 113 m n. m. v hornej západnej časti Demänovskej doliny. Zaberá plochu 0,69 ha, má maximálnu hĺbku 8 m, dĺžku 115 m a šírku 62 m. Je to morénové jazero, ktoré vzniklo po ústupe ľadovca zo severných svahov Chopka a Derešov. Svojím vznikom sa viac podobá plesám vo Vysokých Tatrách. Z jazera vyteká Otupnianka a pre zabezpečenie stálej výšky hladiny, boli upravené hrádze. Od okrajov postupne zarastá vegetáciou. Okolie Vrbického plesa je dobre sprístupnené turistickými chodníkmi. Na brehoch jazera sa nachádzajú objekty rekreačného strediska Jasná. Od roku 1975 je prírodnou pamiatkou a platí preň najvyšší, piaty stupeň ochrany.V tomto čase prebieha príprava rozsiahleho projektu záchrany Vrbického plesa, ktorý má zabrániť jeho zmenšovaniu. Jeho plocha v posledných dvoch desaťročiach rapídne zarástla porastom pálky, rastlinou, ktorá sa vyskytuje vo výrazne nižších polohách. Verejnosť sa obáva jeho úplného zániku a týmto projektom by sa pokúsili zachrániť túto národnú prírodnú pamiatku. Pod Chopok by sa mohli podľa vzoru svojho brata Štrbského plesa vrátiť malé loďky v obmedzenom počte, ktoré sa využívali na člnkovanie od 60. tych rokov minulého storočia. Z Nízkych Tatier zmizli v osemdesiatych rokoch. Vrbické pleso môže ďalej slúžiť na vzdelávanie žiakov základných škôl pomocou náučného chodníka a tabúľ.


Vrbické pleso je východiskovým bodom viacerých turistických trás, výstupov na vrcholy a zaujímavé výlety:

  • Vrbické pleso - Repiská - Demänovská jaskyňa slobody 1.00 h - modrá trasa
  • Vrbické pleso - Tri vody 1.00 h - žltá trasa
  • Vrbické pleso - Tri vody 1.00 h - Sedlo Poľany 2.30 h  - žltá trasa

Detská prírodné ihrisko Vtáčik

Novinkou letnej sezóny 2015 v stredisku Jasná Nízke Tatry je aj detská prírodná preliezka v tvare vtáka, nachádzajúca sa v okolí Vrbického plesa. Preliezka zapadá do koloritu okolia a deťom poskytne kopec zábavy.


DRAČIA CESTA NA CHOPOK

Počuli ste príbeh o drakoch žijúcich v Demänovskej doline? Rozprávková zima priniesla nie len veľa snehu, ale aj nečakaný prírastok, malého draka. Vydajte sa na Dračiu cestu na Chopok s dráčikom Demiánom a pomôžte mu nájsť šťastný koniec príbehu o drakoch. Postupuj podľa dobrodružného denníka, pomôž prekonať dráčikovi aspoň 5 prekážok splnením úloh a odmena ťa neminie. 

Pomôž dráčikovi Demiánovi prekonať svoj strach a všetky prekážky na Dračej ceste na Chopok!


Aktivita je realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej Republiky.

Aktuálne informácie zo strediska

VIAC INFO