TURISTIKA

Jedinečným zážitkom je výlet lanovkami na hrebeň Nízkych Tatier.Letný čas na horách, horské slnko a ten najkrajší výhľad na Slovensko si užijú všetky vekové kategórie. Pestrá príroda i pestrá ponuka služieb čaká len na Vás!


Jasná Nízke Tatry ponúka veľký počet trás pre pešiu turistiku a treking s rôznymi úrovňami obtiažnosti, od náročných, kde sa vyžaduje určitý stupeň prípravy až po tie, ktoré sú určené pre rodiny s deťmi, prípadne začiatočníkov. Vyberte si podľa vašej fyzickej kondície a v prípade, že sa v horách necítite ako doma, využite služby horských vodcov, vďaka ktorým sa vaše aktivity v horách, stanú bezpečným dobrodružstvom. Ponúkame vám jednodňové ľahšie pešie horské túry i viacdňové stredne ťažké až ťažké vysokohorské túry.

Ak sa inšpirujete našou ponukou a príjmete pozvanie do sveta ticha, objavíte nádherný dar, ktorým príroda obdarila Demänovskú dolinu a Nízke Tatry


Najvýhodnejšie lístky na lanovku

do Jasnej nakúpite online na gopass.travel1. NA NAJVYŠŠÍ VRCHOL NÍZKYCH TATIER – ĎUMBIER A SPÄŤ

Dĺžka Trasy: 8.8 km
Čas Trasy: 4 hod
Obtiažnosť: Stredne Ťažká 

Ľahšia hrebeňová túra na najvyšší vrchol Nízkych Tatier. Z vrcholu Ďumbiera je veľmi rozsiahly kruhový rozhľad na takmer všetky pohoria stredného a severného Slovenska.

Štart a Cieľ: Výstupná stanica Funitelu na Chopku 2004 m n.m.

Popis Trasy: po červenej turistickej značke popri Kamennej chate, ďalej cez Demänovské sedlo a Krúpovu hoľu až na Ďumbier 2043 m n.m. Späť na Chopok rovnakou trasou.

Mapa: https://goo.gl/Jz9hqt

2. Z CHOPKU CEZ SEDLO POĽANY NA TRI VODY A BIELU PÚŤ

Dĺžka Trasy: 9.1 km
Čas Trasy 2: 3 hod 20 min
Čas Trasy 2a: 4 hod
Obtiažnosť: Ľahká

Ľahšia hrebeňová túra a zostup do Jasnej s krásnymi výhľadmi na masív Skalky, Liptovskú Maru a doliny Nízkych Tatier.

Štart: výstupná stanica Funitelu na Chopku 2004 m n.m.
Cieľ: Biela Púť 1117 m n.m.

Popis Trasy: po červenej turistickej značke cez Dereše do sedla Poľany. V sedle odbočiť vpravo na žltú turistickú značku smerom na Tri Vody a pokračovať po žltej turistickej značke až k Mikulášskej chate, popri Vrbickom Plese k Wellness Hotelu Grand Jasná a na Bielu Púť.

Alternatívna trasa 2a: Na Troch vodách odbočiť na červenú značku smer Brhliská a pod Orlou skalou odbočiť na modrú turistickú značku smer Otupné a po ceste pokračovať na Bielu Púť.

Mapa: goo.gl/FAVW7c

3. Z CHOPKU DO DEMÄNOVSKÉHO SEDLA A ŠIROKOU DOLINOU NA LÚČKY

Dĺžka Trasy: 9.5 km
Čas Trasy 3: 3 hod
Čas Trasy 3a: 3 hod 45 min
Obtiažnosť: Ľahká

Ľahšia túra Širokou dolinou s výhľadom na severné žľaby Chopku a Ďumbiera.

Štart: výstupná stanica Funitelu Chopok 2004 m n.m.
Cieľ: Lúčky, zastávka

Popis Trasy: Po červenej značke popri Kamennej chate hrebenom do Dem. sedla, kde je potrebné odbočiť vľavo na žltú turistickú trasu a po cca 20 min. odbočiť vľavo na zelenú turistickú trasu, po ktorej pokračujeme Širokou dolinou popri potoku Demänovka až na Lúčky.

Alternatívna Trasa 3a: Cez Tanečnicu a sedlo Javorie: Z Dem. Sedla pokračujeme po žltej turistickej značke bočným hrebenom cez Tanečnicu do sedla Javorie. Tu odbočíme vľavo na červenú značku, ktorou sa dostaneme na zelenú turistickú značku a po nej pokračujeme na Lúčky (+1 km, 45 min.).

Mapa: https://goo.gl/LRAqg9

4. NÁUČNÝ CHODNÍK DEMÄNOVSKÁ DOLINA

Dĺžka Trasy: 13 km
Čas Trasy: 4 hod 30 min
Obtiažnosť: Stredne Ťažká

Popis Trasy: Stredne náročná túra, ktorá v celej dĺžke sleduje náučný chodník Demänovská dolina s 12 informačnými panelmi. Jeden z najkrajších chodníkov v Nízkych Tatrách.

Štart: Wellness Hotel Grand Jasná, parkovisko
Cieľ: Lúčky, zastávka SAD.

Náučný Chodník: Za Wellness Hotelom Grand Jasná začína chodník a prvá náučná tabula, trasa pokračuje popri Vrbickom Plese a Mikulášskej chate smerom na Otupné a Tri Vody. Odbočíme doľava na červenú turistickú značku na Brhliská, ďalej Pod Orlou skalou a chodník začína strmšie stúpať na Lukovú. Následne klesá k Peknej vyhliadke a traverzuje až k rázcestiu v Širokej doline. Pokračujeme ďalej vľavo po zelenej turistickej značke až na Lúčky.

Mapa: goo.gl/2IrP7K

5. K SYMBOLICKÉMU CINTORÍNU, DEMÄNOVSKEJ JASKYNI A SPÄŤ

Dĺžka Trasy 5: 1.8 km
Čas Trasy 5: 50 min
Dĺžka Trasy 5a: 5.2 km
Čas Trasy 5a: 120 min.
Obtiažnosť: stredne ťažká

Popis Trasy: Ľahkou prechádzkou z Bielej Púte po žltej turistickej značke popri hoteli Ostredok a popri vyhliadkovej veži ponúkajúcej úžasný výhľad na hrebeň a Demänovskú dolinu sa dostanete až k Symbolickému cintorínu obetí Nízkych Tatier. Spať rovnakou trasou.

Alternatívna Trasa 5a: Zachádzkou je možné pokračovať ďalej po žltej trase (+2,6 km,+1 hod.), ktorou sa dostanete k Demänovskej Jaskyni Slobody. Na cestu späť k Symbolickému cintorínu využijete rovnakú trasu.

Mapa: https://goo.gl/OV1Ghn

6. PRECHÁDZKA OKOLO VRBICKÉHO PLESA

Dĺžka Trasy: 1 km
Čas Trasy: 20 min
Obtiažnosť: Ľahká

Vrbické pleso je ľadovcové pleso a najväčšie prirodzené jazero v Nízkych Tatrách. Leží vo výške 1 113 m n. m. v hornej západnej časti Demänovskej doliny. Zaberá plochu 0,69 ha, má maximálnu hĺbku 8 m, dĺžku 115 m a šírku 62 m. Je to morénové jazero, ktoré vzniklo po ústupe ľadovca zo severných svahov Chopku a Derešov.

Popis Trasy: Od parkoviska za Wellness Hotelom Grand Jasná vedie chodník k Vrbickému plesu. Po pravej strane jazera vedie náučný chodník s informačnými tabulami, ktorý pokračuje ďalej na Tri Vody. Pri plese si môžete oddýchnuť na lavičkách v tichu lesa a pokochať sa výhľadmi na okolité hrebene Nízkych Tatier.

Mapa: https://goo.gl/dPujNQ

7. MAGISTRÁLOU Z KOSODREVINY POD ĎUMBIER, NA CHOPOK A SPÄŤ

Dĺžka Trasy: 10 km
Čas Trasy 7: 5 hod 30 min
Čas Trasy 7a: 6 hod 10 min
Čas Trasy 7b: 6 hod 20 min
Obtiažnosť: Stredne Ťažká

Stredne ťažká túra s výhľadmi na najvyššie vrcholy Nízkych Tatier.

Štart a cieľ: Kosodrevina Restaurant, 1494 m n.m.

Popis Trasy: po modrej značke nad Kosodrevinou ideme vpravo smerom k rázcestiu na Krúpove sedlo, následne odbočíme vľavo na červenú značku a po nej sa dostaneme až do sedla. Tu odbočíme vľavo a stále po červenej turistickej značke pokračujeme až na Chopok. Z Chopku po žltej značke späť dolu na Kosodrevinu.

Alternatívne Trasy:
7a: Z rázcestia na Krúpove sedlo je možná zachádzka na chatu Generála M. R. Štefánika (+40 min.).

7b: Z Krúpovej Hole je možná zachádzka a výstup na Ďumbier (+50 min).

Mapa: https://goo.gl/78FGcV

8. Z KOSODREVINY NA CHOPOK A SPÄŤ

Dĺžka Trasy: 3 km
Čas Trasy: 3 hod 30 min
Obtiažnosť: Stredne Ťažká

Výstup na druhý najvyšší vrch Nízkych Tatier – Chopok. Tesne pod vrcholom sa nachádza vysokohorská Kamenná chata s reštauráciou.

Štart a Cieľ: Kosodrevina Restaurant 1494 m n.m.

Popis Trasy: Z lanovky vyjdeme na chodník nad reštauráciou Kosodrevina, odbočíme vľavo a po žltej turistickej trase a pokračujeme približne 10 minút k rázcestiu, kde odbočíme vpravo a stúpame ďalej po žltej turistickej značke až na Chopok. Spať na Kosodrevinu zostúpime po žltej turistickej značke.

Mapa: https://goo.gl/f3fnyx

9. Z KOSODREVINY NA CHATU GEN. M. R. ŠTEFÁNIKA A NA TRANGOŠKU

Dĺžka Trasy: 9 km
Čas Trasy: 2 hod 40 min
Obtiažnosť: Ľahká

Ľahká túra južnou magistrálou s výhľadmi na najvyšší vrchol Nízkych Tatier a návštevou vysokohorskej chaty.

Štart: Kosodrevina Restaurant 1494 m n.m.
Cieľ: Trangoška - parkovisko

Popis Trasy: Z chodníka nad reštauráciou Kosodrevina odbočíme vpravo a po modrej turistickej značke sa dostaneme až na chatu generála M. R. Štefánika. Z chaty zostúpime po zelenej turistickej značke na parkovisko Trangoška.

Mapa: https://goo.gl/zUSsWz

10. Z KOSODREVINY NA CHOPOK CEZ PRÍSLOP, DEREŠE A SPÄŤ

Dĺžka Trasy: 6.5 km
Čas Trasy: 4 hod
Obtiažnosť: Stredne Ťažká

Štart a Cieľ: Kosodrevina Restaurant 1494 m n.m.

Popis Trasy: z chodníka nad reštauráciou Kosodrevina odbočíme vľavo a po modrej turistickej značke pokračujeme do sedla Príslop kde odbočíme vpravo na žltú značku a začíname stúpať smerom na hrebeň. Na hrebeni odbočíme vpravo a po červenej značke sa dostaneme až na Chopok. Spať na Kosodrevinu zostúpime po žltej značke

Mapa: https://goo.gl/1iw84I

11. Z KOSODREVINY NA CHOPOK CEZ KRÍŽSKE SEDLO A SPÄŤ

Dĺžka Trasy: 14 km
Čas Trasy: 5 hod 30 min
Obtiažnosť: Ťažká

Náročnejšia túra, ktorá ponúka najkrajší výhľad na masív Skalky a Vajskovskú dolinu.

Štart a cieľ: Kosodrevina Restaurant, 1494 m n.m.

Popis Trasy: Z chodníka nad reštauráciou Kosodrevina odbočíme vľavo a po modrej turistickej značke traverzujeme južné svahy až do Krížskeho sedla. V sedle odbočíme vpravo na červenú značku a po hrebeni sa dostaneme až na Chopok. Späť na Kosodrevinu zostúpime po žltej turistickej značke. 

Mapa: https://goo.gl/bP85b0

12. POĽOVNÍCKYM CHODNÍKOM K JASKYNI MŔTVYCH NETOPIEROV

Dĺžka Trasy: 8.8 km
Čas Trasy: 2 hod
Obtiažnosť: Ťažká

Štart: Kosodrevina, 1494 m n.m.
Cieľ: Jaskyňa mŕtvych netopierov, 1750 m n.m.

Popis Trasy: Po vystúpení z lanovky na Kosodrevine sa vydáme turistickým chodníkom po modrej značke smerom ku chate M. R. Štefánika, z ktorej po 700 m odbočíme vpravo na lesný chodník na žltú značku, ktorý vedie lesom po vrstevnici až sa napojí na zelenú turistickú značku vedúcu dolinou Trangoška ku chate M. R. Štefánika. Chvíľu pokračujeme po tejto značke a pri rozcestníku odbočíme vpravo ku Jaskyni Mŕtvych netopierov, ktorá je už na dohľad. Späť rovnakou trasou k lanovke, prípadne zostúpiť dolinou Trangoška. Ďalej je možné pokračovať na chatu M. R. Štefánika alebo až na vrchol Ďumbier a po hrebeni na Chopok.

Mapa: https://goo.gl/PHxknT

 
Aktuálna prevádzka lanoviek.

VIAC INFO