Socha draka Demiána

Hor sa v lete na Chopok! Drak Demián, najmocnejší strážca demänovských pokladov sa už teší na svojich kamarátov. Zaži nezabudnuteľné dobrodružstvo, ktoré pre teba Demián pripravuje. Odfoť sa s ohňom chrliacim drakom a rozozvuč Demänovskú dolinu medeným zvončekom v jeho tlame.Veľkolepá socha draka Demiána je autorským dielom umeleckého kováča Vladimíra Eperješiho,  váži 1,5 tony a  meria 3 metre. Impozantný drak má tri hlavy. Dve z nich hrdo šľahajú oheň a paru, a v hrdle jednej z nich sa nachádza medený zvonček, ktorým keď zazvoníte, šťastie si privoláte! Drak Demián, najmocnejším strážca demänovských pokladov, je inšpirovaný starou liptovskou povesťou o drakovi, ktorý obýval Demänovské jaskyne.

Socha draka Demiána vládne v Demänovskej doline od leta 2014, kedy bola privezená na Priehybu. V Decembri 2014 sa uskutočnil kolosálny let Draka Demiána na Chopok. Pomocou helikoptéry bol umiestený na svoj dračí trón priamo na vrchole Chopka. Dokonalé pohodlie na exkluzívnom mieste, a nádherný výhľad na panorámu Vysokých Tatier, si drak Demián užíva z terasy Reštaurácie Rotunda.

ZRODENIE DRAKA DEMIÁNA

Oceľ je najvýznamnejšou surovinou použitou pri výrobe draka Demiána.  Socha sa skladá z niekoľkých častí, ktoré umelecký kováč postupne prikoval k sebe. Začal s trupom, do ktorého následne  tvaroval chvost , nohy a tri krky. Na záver ako korunu krásy vytvoril tri dračie hlavy, ktoré v sebe ukrývajú tajomstvá. V jednej je osadený medený zvonček. V ďalších dvoch dračích hlavách je zariadenie umožňujúce chrliť dym a plamene z dračích úst. Nozdry dračej hlavy so zvončekom taktiež dymia. Oči sú vykladané z polodrahokamov a sú rôznych farieb. Hnedá, zelená a ružová zdobia pohľady draka. Veľkolepá socha chrlí oheň a vypúšťa dym počas letných podujatí na Chopku. Celkovo sa na drakovi Demiánovi odpracovalo cca 1350 hodín za 4 týždne. Osobitosť drakovi dodáva 800 ks ručne kovaných šupín.


DRAK DEMIÁN NA PRIEHYBE LETO 2014

KOLOSÁLNY LET DRAKA DEMIÁNA NA CHOPOK DECEMBER 2014


POVESŤ O DEMIÁNOVI A ZAKLIATEJ DOLINE DEMÄNOVSKEJ

Demänovskej doline sa oddávna povrávalo ako o zakliatej. Bola dlhočizná,  zubaté skaliská trčali do výšky. Potok v nej hučal, akoby sa z neho ohlášali vnútornosti zeme. Ľudia si so strachom šepkali, že je z oboch strán prepletená podzemnými chodbami s nevídanými pokladmi stráženými šesťhlavým drakom. Nuž celá dolina, vyzerala ako opustený cintorín. Raz prišiel do doliny mladý silák zvaný Demián a ľudia sa mu žalovali so strachom pred drakom. Zvedavosť mu nedala pokoja. Pastier mu povedal, že drak každý piatok ráno vychádza k jazierku a vypije ho do dna a poradil mu, aby sa upriamil na tretiu najstrašnejšiu hlavu. A tak sa Demián vybral do doliny a dobre si poobzeral diery, kde obluda hniezdi. Keď sa celkom priblížil, drak ho zaňuchal a zo všetkých dier začal púšťať horúcu paru. Demián cúvol a vrátil sa do dediny. Prešlo niekoľko dní a mladík sa opäť škriabal na vysoké bralá, až nad jazierkom z ktorého drak píjaval objavil ozrutný naklonený balvan. Poobzeral si ho a potom prišiel ten spasiteľný piatok. Niesol si na pleci veľký budzogáň, potichu si pripravil ležisko a pokojne sa uložil spať. Ešte len začalo svitať, poumýval sa rosou a trpezlivo čakal, keď tu zrazu pod ním ozve sa temný hrmot a až hore k nemu vyletujú sírové pary. Vtom ozrutná obluda hlavy spustila do jazera a dlhými hltmi pije, chlasce. Chytro sa oprel do odčesnutého balvana a zrútil ho na prostrednú hlavu draka až mu ju rozmliaždil. Obluda chvostom tak zúrivo zašibala, že dookola sa skaly drúzgali. Demián chytro ťažkým budzogáňom porozbíjal ostatné hlavy. Vošiel do podzemnej chodby - a tam ho prekvapilo bohatstvo, čo v nej uvidel. Zaumienil si, že ani iným nedovolí brať z neho, aby sa z tej podzemnej krásy mohli tešiť všetci. Vrátil sa do dediny a porozprával ľuďom o všetkom. Aj sa potom oženil a žil tam ako poriadny človek. Po jeho smrti sa povrávalo, že Demián sa premenil na draka, ktorý odvtedy ochraňuje dolinu. Z vďačnosti k nemu pomenovali jaskyňu aj dedinu Demiánovou - Demänovou.


Letná mapa


MILÍ NÁVŠTEVNÍCI, PROSÍME VÁS ABY STE NA SOCHU DRAKA NELIEZLI, NAKOĽKO ŠUPINY SÚ VEĽMI OSTRÉ, ČO PREDSTAVUJE RIZIKO PORANENIA. ĎAKUJEME ZA REŠPEKTOVANIE UPOZORNENIA! 

Jasná LIVE

VIAC INFO